Ostatnio na blogu
Co zrobić, żeby skutecznie usunąć ryzyko zsuwania się śniegu z dachu?
Zalegający na dachach śnieg potrafi stanowić bardzo duże zagrożenie. Gdy nadchodzi odwilż i zwiększa się temperatura, śnieg staje się coraz bardziej mokry i ostatecznie zaczyna zsuwać się na ziemię. Równocześnie jego ciężar kilkukrotnie się zwiększa: metr sześcienny topniejącego śniegu może ważyć nawet 900 kilogramów! Spadające z kilku metrów ciężkie bryły stanowią ogromne niebezpieczeństwo dla przechodzących nieopodal ludzi i zwierząt. Powodują również ogromne zniszczenia mienia: zsuwający się śnieg natrafia na rynny i elewację, zrywając je i wyginając. Łamie również rośliny ogrodowe, a gdy spadnie na samochód, może doprowadzić do znacznych uszkodzeń karoserii.
Do czego służą bariery i płotki przeciwśniegowe?
Aby temu zapobiec, trzeba upewnić się, że śnieg pozostanie na dachu tak długo, aż będzie można samodzielnie i bezpiecznie go usunąć. Doskonałe rozwiązanie stanowią płotki antyśniegowe, na których zalegający śnieg zwyczajnie się zatrzymuje. Tworzone z wytrzymałych materiałów, takich jak miedź, stal lub aluminium, wyposażone w pewne i trwałe mocowania, skutecznie chronią przed nagłym zsuwaniem się ciężkich, niebezpiecznych brył. Są łatwe w montażu, a utrzymujące je wsporniki można bez problemu dobrać do dowolnego pokrycia dachowego. Ich istotną zaletą jest również estetyczny wygląd, dzięki któremu nie wpływają negatywnie na styl budynku.
Zalegający śnieg trzeba regularnie usuwać
Nie można jednak zapomnieć o odśnieżaniu. Płotki antyśniegowe pomagają utrzymać śnieg na dachu, ale warto pamiętać, że stanowi on zagrożenie również dla budynku: każda konstrukcja jest w stanie wytrzymać jedynie określony ciężar, po przekroczeniu którego może dojść do jej uszkodzenia, a w ostateczności zawalenia. Aby mieć pewność, że ilość zalegającego na dachu śniegu nie zacznie stanowić niebezpieczeństwa, należy regularnie go usuwać, najlepiej po każdych większych opadach. Nie można również zapomnieć o likwidowaniu zwisających z dachu sopli, które mogą stać się wyjątkowo dużym zagrożeniem w czasie odwilży.