Ostatnio na blogu
Jakie wyróżniamy systemy asekuracji?
Praca na wysokości, między innymi na dachach budynków, należy do wyjątkowo niebezpiecznych. Dlatego podczas jej wykonywania niezwykle istotne jest przestrzeganie przepisów i wykorzystywanie tak zwanych systemów asekuracji, czyli szeregu zróżnicowanych narzędzi, których zadaniem jest zapewnienie pracownikom właściwego bezpieczeństwa. Dzielą się one na poziome i pionowe: podczas gdy te pierwsze chronią przed upadkiem z wysokości podczas pracy na stosunkowo płaskiej powierzchni, jak przeciętny dach lub rusztowanie, drugie zapewniają bezpieczeństwo podczas poruszania się w pionie, na przykład na drabinach lub słupach. Wyjątkowymi przypadkami są strome dachy, które wymagają zastosowania unikalnych rozwiązań.
Linowe systemy asekuracyjne
Do najpopularniejszych systemów asekuracyjnych należą systemy linowe, zapewniające odpowiednie bezpieczeństwo w każdych warunkach: w pionie, poziomie oraz na stromych powierzchniach. Opierają się na wytrzymałych stalowych linach, do których uczepieni są pracownicy, wyposażeni w odpowiednie uprzęże. Same liny mocowane są zaś na punktach kotwiczących, które zapewniają odpowiednią stabilność i bezpieczeństwo.
Systemy linowe dzielą się na nieprzelotowe oraz przelotowe. Te pierwsze wymagają od pracownika odpinania i ponownego mocowania zabezpieczenia podczas poruszania się pomiędzy punktami pośrednimi. Przelotowe systemy asekuracyjne eliminują taką konieczność, dzięki czemu pracownicy mają nieco większą swobodę i mogą znacznie łatwiej dostać się do trudno dostępnych miejsc.
Pozostałe systemy asekuracji
Oprócz systemów linowych stosuje się również inne systemy asekuracyjne. Często spotyka się między innymi specjalne zabezpieczenia używane podczas wchodzenia po drabinach. Najczęściej wykorzystywane rozwiązania chroniące przed upadkiem z wysokości to jednak środki ochrony zbiorowej, czyli różnego rodzaju balustrady i barierki, a także rozpięte pod miejscem pracy siatki bezpieczeństwa. W niektórych przypadkach są one jednak niemożliwe do wykorzystania lub nie stanowią wystarczającej ochrony.