Konto

Ostatnio na blogu

Na czym powinna polegać prawidłowa wentylacja elewacji?

Budowa domu wiąże się z koniecznością wybrania wielu rozwiązań, które powinny skutecznie chronić budynek, a jednocześnie dobrze się prezentować. Jednym z ważniejszych elementów jest bez wątpienia elewacja. Pełni funkcję dekoracyjną i izolacyjną – nierzadko zdarza się tak, że stanowi część systemu docieplenia. Warto wiedzieć, że na rynku dostępnych jest wiele nietypowych rozwiązań. Mowa tutaj na przykład o elewacji wentylowanej. Po co ją montować i jakie są jej zalety?

Czym właściwie jest elewacja wentylowana?

O elewacji wentylowanej warto wiedzieć przede wszystkim, że jest to rozwiązanie, które polega na wykonaniu pustki między warstwami konstrukcji budowlanej. Omawiane elewacje tworzą specjalną szczelinę powietrzną, która powinna się znaleźć pomiędzy warstwą termoizolacyjną i okładziną. Dzięki temu zapewniona jest odpowiednia cyrkulacja powietrza.

Do stworzenia takiej instalacji niezbędne jest wykorzystanie profili wentylacyjnych. Elementy mogą się od siebie różnić wielkością i powierzchnią otworów wentylowanych – w sklepach można najczęściej znaleźć dwa rozmiary – 30 × 100 mm oraz 30 × 70 mm. Bardzo ważne jest, aby wybierać produkty wykonane z aluminium. Dzięki temu otrzymana konstrukcja wyróżnia się odpornością na działanie szkodliwych czynników, a przede wszystkim na korozję. Takie profile najlepiej spełnią swoją funkcję.

W jaki sposób montować wentylację elewacji?

Oprócz doboru odpowiednich elementów ważny jest również poprawny montaż wentylacji elewacji. Aby konstrukcja była funkcjonalna, należy zamontować profile wentylacyjne na spodzie elewacji, a dokładniej tuż pod listwą startową. Dzięki temu będzie dochodziło do płynnej wymiany powietrza. Pusta przestrzeń pomiędzy ścianą i materiałem elewacyjnym będzie z kolei właściwie zabezpieczona. Jeżeli chodzi o najważniejsze funkcje takich elewacji, to zaliczamy do nich:

  • ochronę przed zanieczyszczeniami,
  • ochronę przed szkodnikami,
  • ochronę przed wilgocią,
  • zwiększenie skuteczności termoizolacji poprzez zmniejszenie utraty ciepła,
  • skuteczne chłodzenie budynku w czasie upałów.