Konto

Ostatnio na blogu

Jakie normy powinna spełniać komunikacja dachowa?

Komunikacja dachowa to bardzo ważny system, który jak najbardziej warto zamontować na swoim budynku. Nie jest to wymagane prawnie w przypadku wszystkich obiektów, ale mimo to i tak zainstalowanie połączonych ze sobą elementów stanowi dobry pomysł. Zwiększają one bowiem bezpieczeństwo poruszania się po dachu i są wygodne w użyciu. W poniższym tekście skupiamy się na normach, jakie powinna spełniać komunikacja dachowa. Zapoznaj się z nimi.

Pod pojęciem komunikacji dachowej rozumie się cały system elementów, które umożliwiają bezpieczne i komfortowe przemieszczanie się po dachu. Należą do nich m.in. ławy, pomosty oraz stopnie kominiarskie. Na wyborze tych produktów nie powinno się oszczędzać, ponieważ mają one wpływ zarówno na wygodę, jak i bezpieczeństwo. Ponadto dzięki nim można na dłużej zachować dobry stan pokrycia dachowego.

Jaką komunikację dachową wybrać?

Podczas wyboru komunikacji dachowej należy się kierować przede wszystkim jakością. System wykonany z wytrzymałych i solidnych materiałów nie tylko zapewni bezpieczeństwo, ale również będzie mógł być wykorzystywany przez długi czas. Zamontowanie poszczególnych elementów zwiększa trwałość konstrukcji dachowej. Dlatego powinny być one wytrzymałe i odporne na różne uszkodzenia oraz wszystkie warunki atmosferyczne. Ponadto muszą mieć odpowiednie parametry, a także atesty wytrzymałościowe. Istotne jest również zwrócenie uwagi na to, czy komunikacja dachowa spełnia wszelkie normy budowlane.

Komunikacja dachowa a prawo

Prawo nie narzuca obowiązku montażu komunikacji dachowej na wszystkich budynkach. Musi się ona znaleźć na dachach o spadku połaci wynoszącym powyżej 25%, a także tych, które zostały pokryte łamliwymi materiałami. Mimo to znaczne więcej osób decyduje się na zainstalowanie takiego systemu, ponieważ wiąże się on z wieloma korzyściami. Elementy komunikacji dachowej powinny spełniać normy określone przez Europejską Normę EN516.